Svetový deň duševného zdravia

10. október je venovaný nášmu duševnému zdraviu. V tento deň si pripomíname, že je okej necítiť sa okej. Upozorňuje sa na pribúdajúce duševné ťažkosti detí a mládeže, ale aj dospelých. Zároveň sa hovorí aj o tom, akými spôsobmi sa môžeme starať o našu psychiku. Svetový deň duševného zdravia nám pripomína to, aby sme sa na chvíľku zastavili a posnažili sa porozumieť vlastným myšlienkam a pocitom. Táto činnosť je rovnako prospešná, ako napríklad pohyb či vyvážená strava.

Týmto dňom sme si na Trebiške pripomenuli:

  • Aby sme sa o seba starali po fyzickej, ale aj duševnej stránke.
  • Je normálne, keď nemáme svoj deň.
  • Niektoré veci, ktoré sa okolo nás dejú, nemáme pod kontrolou. Máme však pod kontrolou to, ako na okolnosti reagujeme, ako sa správame sami k sebe a k okoliu, alebo ako sa rozhodujeme.
  • Je v poriadku požiadať o pomoc, keď to potrebujeme.
  • Vždy tu existuje aspoň jedna osoba, ktorá si nás vypočuje, keď je toho na nás priveľa.

Žiaci a zamestnanci školy sa aktívne zapojili do tohto dňa oblečením v žltom. Žiačky 9. B nám v rozhlasovej relácii pripomenuli dôležitosť nášho duševného zdravia. Pripomenuli nám, že v prípade potreby sa žiaci môžu v škole obrátiť na svojho triedneho učiteľa, členov školského podporného tímu, alebo na niekoho, komu dôverujú. V súvislosti s témou duševného zdravia budú realizované besedy v triedach 2. stupňa so školskou psychologičkou.