Výlet Medzilaborce

V dňoch 23.6 a 24.6. sa žiaci tried 7.A, 8.A a 8.C zúčastnili školského výletu v krásnom prostredí  RS DANOVÁ na severovýchode Slovenska, ktoré sa nachádza  len 2 km od poľských hraníc. Výlet sa vydaril  a všetci sa presvedčili, že  aj táto oblasť Slovenska, hoc málo propagovaná, ponúka  množstvo krásnych miest.

Prvou zastávkou po hodinke cesty autobusom, bol drevený kostolík v Ladomirovej, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala v obci Ladomirová patrí medzi najreprezentatívnejšie chrámy Východného Slovenska  na slovenskej strane Karpát. Chrám bol postavený v roku 1742 bez použitia jediného kovového klinca. V interiéri kostola sú návštevníkmi obdivované nástenné maľby (fresky) a ikony, ktoré sú vytvorené v súlade s byzantským štýlom.

Po návšteve kostolíka bolo ďalšou zastávkou Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Deti mali možnosť vidieť  nielen tvorbu tohto výnimočného umelca považovaného za zakladateľa pop-artu, ale aj  autentické materiály, artefakty získané alebo zapožičané od pozostalých a blízkych umelca, listiny a rekvizity, ktoré svedčia o Andyho rusínskom pôvode.

Po príchode do  RS DANOVÁ sa deti venovali rôznym športovým aktivitám a večer bola aj  sľúbená opekačka, ktorú si deti , ale aj Bobik (chatárov pes), veľmi užili.

Na druhý deň výletu sme cestou do Košíc navštívili magické miesto v Krásnom Brode – Monastyr Zoslania svätého Ducha (Monastyr Sošestvija sviatoho Ducha), ktoré  je najstarším pútnickým miestom súčasnej Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie.

Oddýchnutí, vybláznení  a nabití krásnymi zážitkami dorazili žiaci večer do Košíc.