Ako byť rýchly a vybušný

Vyhrávať je hlavným cieľom športovcov v mnohých odvetviach. Kto by nechcel byť víťazom? Veď aj rekreační športovci sa chcú v svojich výkonoch posúvať vpred a chcú neustále posúvať svoje hranice. V mnohých športoch však momentálne platí, že nevyhrá ten, kto dvihne najviac kilogramov, ale porážať súpera bude ten najrýchlejší a najobratnejší športovec, ktorý dokáže pri intenzívnom a rýchlom pohybe vyvinúť čo najvyššiu rýchlosť. K tomu je však potrebná nielen sila, ale i výbušnosť. Tieto vlastnosti sú do istej miery vrodené, ale výbušnosť môžeme i trénovať a zlepšovať ju. Pýtate sa ako?….to si načrtneme v tomto článku.

 

Prečo trénovať výbušnosť?

Výbušnosť so sebou prináša i krásne doplnkové schopnosti nášho tela, ktoré sú využiteľné aj pri vytrvalosti (aeróbny tréning – kardio). Pri výbušnom tréningu sa zvyšujú nároky na nervovo-svalovú komunikáciu t.j. sval – mozog – sval, čo nám napomáha reagovať rýchlo na podnet a činnosť.

Výbušná sila nám taktiež pomáha v celkovej koordinácii tela, efektívne sa prejavuje aj v zlepšení ďalších pohybových schopností športovca – obratnosť pri pohybe, navýšenie vytrvalosti pri aeróbnych výkone či  rýchlostná schopnosť pri krátkom šprinte, preskoku cez švihadlo či rýchlom štarte. Ak ako aktívny či rekreačný športovec chceš ,,vedieť čo najrýchlejšie zareagovať na podnet“ – trénovanie výbušnosti je nevyhnutné.

 

Ako môžeme trénovať výbušnosť?

Techniky pre rozvoj výbušnosti sa v tréningu využívajú nielen pre zvýšenie rýchlosti a maximálnej sily, ale aj pre rýchlejšie spaľovanie kalórií.

Medzi najznámejšie techniky patria :

  • Plyometria– Plyometrický tréning – Plyometrické cviky vám možno pripomenú bezstarostné časy detstva, keď ste radi skákali na ulici alebo preskakovali rozličné prekážky na detskom ihrisku. Aktuálne sú využívané hlavne pri činnostiach, ktoré využívajú výbušný pohyb, ako napríklad bojové umenia, ale aj basketbal či volejbal. Avšak ak si správne vyberiete, môžu vám pomôcť aj s budovaním sily a svalov. Patria sem cvičenia typu: drepy s výskokom, kľuky s tliesknutím, výskoky na lavičku, striedavé drepy s výskokom či veľké skoky. ( Ukážky sú priložené pod článkom s linkom).
  • Využitie fitness pomôcok – medicinbal, švihadlo, frekvenčný rebrík či kettbell – Toto náčinie nám umožňuje trénovať výbušnú silu pomocou rôznych cvikov a techník. Najznámejšie sú: trh kettbellom (podobný vzpieraniu), rýchle prebehy cez frekvenčný rebrík, preskoky cez švihadlo (znožmo, na jednej nohe, striedavo..) či hody medicinbalom.

 

Ak sa pustíte do tréningu výbušnej sily je dôležité a zlaté pravidlo vždy prispôsobiť cvičenie svojmu telu a individualite. Nemá zmysel trvať len tréningu rýchlych šprintov, trhov alebo výbehov do kopcov, pretože na každého môže mať tento typ tréningu odlišný vplyv. Kým jednému športovcovi môže rásť svalová hmota a výbušná sila, druhý sa zasa môže pri rovnakom tréningu trápiť, zraniť alebo ho nemusí ,,napĺňať“. No pohyb a šport nás má baviť, preto si vyberme to najlepšie pre seba a udržujme si športom či najvyššiu kvalitu života.

 

Odkazy:

https://www.youtube.com/watch?v=3MaX1QzNydw ( plyometrický tréning)

https://www.youtube.com/watch?v=4tcNBP495Ks ( tréning s frekvenčným rebríkom)

https://www.youtube.com/watch?v=yxC31U0K-xQ (šprinty a kliky – výbušnosť)

https://www.youtube.com/watch?v=EFFGV0iM2hU (švihadlová abeceda)

 

Naspäť na Zdravie a pohyb