Ako sa donútiť cvičiť doma?

Ako sa donútiť cvičiť doma? Tieto 4 tipy vám pomôžu

 

Pandémia spôsobila, že fitnescentrá fungujú v obmedzenom režime. Pre mnohých ľudí je jediným riešením cvičiť doma. Chce to však veľké sebazaprenie. Ako sa donútiť cvičiť aj v pohodlí domova?

 

Cvičenie doma má mnohé úskalia

Hoci má cvičenie doma veľa výhod, v momentálnej situácii sa ukazujú skôr jeho mínusy. Aj keď doma môžete cvičiť kedy chcete, nepotrebujete nikam cestovať alebo platiť vstupné, musíte sa vysporiadať s menším priestorom, nedostatkom náradia a pod.

Často sa tak stáva, že pomôcky kúpené na cvičenie zapadajú prachom Riešení by mohli byť aktivity vonku. Skoré stmievanie a chladné počasie však mnohých ľudí od behania alebo cvičenia v prírode odrádza. Ako sa udržať vo forme a pravidelne cvičiť aj doma?

 

Tipy, ktoré vám pomôžu s domácim cvičením

 

  1. Vytvorte si rutinu a snažte sa ju dodržiavať

Rutina je pri domácom cvičení veľmi dôležitá. Stanovte si, ktoré dni v týždni venujete tréningu. Takisto si určte, o koľkej budete trénovať, aký dlhý bude tréning a čo budete cvičiť. Pokojne si to zaznačte aj do diára. Splnenú úlohu si potom v diári môžete aj odškrtnúť. Ak svoj plán budete poctivo dodržiavať, vytvoríte si návyk a do cvičenia sa nebudete musieť nútiť.

 

  1. Stanovte si ciele

Každá aktivita sa ľahšie plní s vidinou cieľa. Pri cvičení je však lepšie mať viac malých cieľov než jeden veľký. Stanovte si napríklad, že každý týždeň venujete cvičeniu doma 2 hodiny. Alebo že trávite na stacionárnom bicykli o 10 minút viac ako minulý týždeň. Ak sa snažíte schudnúť, môžete si určiť, koľko kíl by ste chceli vážiť o polroka. Veľmi nápomocné je vypísať si ich na papier alebo do spomínaného diára. Keď po čase uvidíte, čo sa vám podarilo, bude sa vám chcieť cvičiť ešte viac.

 

  1. Nájdite si parťáka alebo cvičte s niekým online

Riešením problémov s domácim cvičením môže byť aj zapojenie ďalšieho člena rodiny. Skúste cvičiť s partnerom, partnerkou, súrodencom alebo s niekým blízkym. Ak do toho pôjdete spoločne, budete sa motivovať, menej vyhovárať a cvičenie vám pôjde ľahšie. Ak takého parťáka nemáte, môžete vyskúšať online cvičenie. Na sociálnych sieťach robí mnoho trénerov živé prenos z rôznych tréningov. Skúsiť môžete aj individuálne online hodiny s osobným trénerom, ktorý sa s vami bude rozprávať, povzbudzovať a opraví vás, ak budete cvičiť nesprávne.

 

  1. Nájdite si cvičenie, ktoré vás bude baviť

Problémom, prečo vás doma cvičiť nebaví, môže byť aj nevhodne zvolený typ cvičenia. Nie každý musí dvíhať ťažké váhy alebo cvičiť jógu. Možností na vyskúšanie máte v tejto dobe neúrekom. Pustite sa do pilates alebo do cvičebného plánu od fyzioterapeuta.

Niektorí ľudia sa namiesto monotónneho vykonávanie cvikov vyberú radšej na dlhú prechádzku. Ak vás baví tanec, dajte šancu tanečným zostavám na posilňovanie alebo aerobiku. Dôležité je, aby ste z pohybu a cvičenia mali radosť. Potom sa doň nebudete musieť nútiť a dostavia sa aj želané výsledky.

 

Naspäť na Zdravie a pohyb