Športy v škole: Hadzáná

Charakteristika športu

Podobne ako viacero loptových hier i hádzaná má svojich prapredchodcov už v najdávnejších obdobiach ľudskej histórie. Prvky chytania, hádzania, vedenia lopty obsahovali už v dávnej Číne, antickom Grécku i Ríme, či na Strednom východe pohybové hry s názvami episkyros, efebiké, harpastum alebo fezes. Najväčší rozmach tohto športu sa zaznamenal v 19. a 20. storočí, kedy začali vznikať prvé hádzanárske ,,handbalové“ kluby a v roku 1946 sa založila IHF –  Medzinárodná hádzanárska federácia , ktorá funguje dodnes.

Hádzaná je v súčasnosti kolektívna loptová hra, v ktorej hrajú proti sebe dva tímy po 7 hráčov (6+1 brankár), pričom sa pokúšajú streliť gól do bránky tímu súpera. Loptu je možné chytať, hádzať, driblovať s ňou, pričom sú povolené 3 kroky s loptou v držaní. Vyhráva tím, ktorý dá viac gólov.

Súčasná hádzaná sa hrá zväčša v interiéri a existuje aj forma plážovej hádzanej. Hra je rýchla, dynamická a kontaktná. Kontakt je povolený, ale má prísne pravidlá. Akýkoľvek kontakt zboku alebo zozadu je považovaný za nebezpečný a je trestaný. Ak obranca úspešne zastaví útočiaceho hráča, hra je zastavená a loptu rozohráva mužstvo, ktoré bolo napadnuté na mieste, kde bol hráč zastavený alebo z čiary vzdialenej od bránky 9 metrov (tzv. deviatka). Na rozdiel od basketbalu, kde sa hráči môžu dopustiť len 5 faulov, hádzanári sa môžu dopustiť viacerých faulov, ktoré sú považované za dobrú obranu a narúšajú rytmus útočiaceho tímu. V  hádzanej padá počas zápasu veľa gólov, zvyčajne oba tímy strelia aspoň 20 gólov a nie je nezvyčajné, že na konci zápasov sú výsledky napr. 33:31. Po roku 1980 sa zvýšil počet strieľaných gólov najmä vďaka využitiu tzv. protiútokov.

 

Hádzaná na našej škole

V rámci našej školy sa snažíme rozvíjať a reprezentovať tento šport v nasledovných činnostiach:

  • herné činnosti jednotlivca, herné situácie a samotná hra na hodinách TŠV
  • účasť na školských Okresných kolách a reprezentácia na priateľských turnajoch
  • skvalitnenie herných činností prostredníctvom iných športov podobných hádzanej ( vybíjaná, prehadzovaná, minihádzaná a iné )

 

Zaujímavé odkazy súvisiace s hádzanou

Ukážka hádzanárskych cvičení: https://www.youtube.com/watch?v=NLxnXASBToU

Pravidlá minihádzanej a hádzanej: https://www.youtube.com/watch?v=XjKWoz_-Ee8

Hádzanárske triky: https://www.youtube.com/watch?v=vr1quFMcUAI

Majstri v hádzanej: https://www.youtube.com/watch?v=koxWljQbNPw

 

Naspäť na športy v škole