Pitný režim pred, počas a po tréningu

Pitný režim je pre naše telo potrebný počas celého dňa. Obzvlášť pred, počas a aj po cvičení. Dostatočný príjem tekutín zvyšuje váš komfort počas vášho tréningu a pomôže vám zlepšiť váš športový výkon.

 

Už pri malých stratách vody stráca organizmus schopnosť fungovať na sto percent. Ak telo trpí nedostatkom tekutín. Môže sa to prejaviť zvýšeným búšením srdca, kŕčmi, malátnosťou, únavou… K dehydratácii môže dôjsť aj počas tréningu a to veľmi jednoducho. Totiž cvičením sa v tele hromadí teplo a tým sa zvýši teplota povrchu tela. Organizmus sa pred samotným prehriatím chráni pomocou potenia. Ak sa potíte viac, je tu vyššie riziko dehydratácie.

 

Sledujte signály

Dopĺňať tekutiny vášmu organizmu by ste mali pred akýmkoľvek druhom tréningu či športovej aktivity, počas celého priebehu, ale aj po skočení. Pred cvičením treba telo zásobiť vodou. Najvhodnejšie je piť čistú vodu alebo nápoje obsahujúce dôležité minerály, ktoré sa pri športe strácajú a bez nich sa znižuje funkčnosť tela. Niekto uprednostňuje izotonický nápoj. Pri formovaní tela a v oblasti fitnes sa využívajú najmä hypotonické nápoje. Tie obsahujú menej energie a viac pomocných látok na odbúravanie prebytočného tuku. Počas cvičenia treba doplniť tekutiny každých 20 minút v množstve minimálne 200 ml. Ak patríte k športovcom, ktorí cvičením vonku alebo v posilňovni trávia maximálne hodinku a nevyvíjate počas tréningu extrémnu námahu, postačí vám aj obyčajná voda. Sledujte signály vášho tela, nesklamú vás.

 

Kolektívne športy a beh na dlhé trate

Ak patrí medzi vaše obľúbené fyzické aktivity beh na dlhé trate, piť by ste mali začať už zhruba dve hodiny pred ním. A to každých 20 až 30 minút aspoň jeden pohár čistej vody. Pred samotným behom by ste mali vypiť aspoň 400 ml hydratačného, mierne hypotonického nápoja. Počas samotného behu treba doplniť tekutiny aspoň každých 30 minút. Porciu izotonického nápoja si môžete dopriať už počas behu, alebo až po jeho skončení.

Rovnako potrebné je pripraviť svoj organizmus pred začiatkom zápolenia v kolektívnom športe. V zápale boja sa môže stať, že budete potláčať potrebu piť a so stupňujúcim úsilím a vypätím síl hrozí dehydratácia.

 

Po tréningu

Piť treba aj po skončení tréningu. Vyhýbajte sa perlivým vodám, vodu pite v menších dávkach. To, či je vaše telo dostatočne hydratované, zistíte podľa sfarbenia vášho moču. Ak je jasný a priehľadný, teda nezafarbený, vaše telo už má dostatočný príjem tekutín. K regenerácii patrí aj proteínový nápoj, alebo koktejl, ktorý si môžete pripraviť aj samy. Ak si do svojho obľúbeného ovocného nápoja pridáte aj brusnice, ktoré obsahujú antioxidanty, urýchlite regeneráciu po tréningu.
 

Naspäť na Zdravie a pohyb