Sila v športe

Sila je základom úspechu v športe, no  ovplyvňuje aj mnohé situácie v bežnom živote. Jej veľkosť však nezáleží od toho, aké máte veľké svaly. Poznáme viacero druhov sily, no pri jej budovaní musíme brať ohľad na osobitosť samotného športovca a zohľadniť nároky na samotnú športovú aktivitu.

 

Ak by sme chceli definovať čo je to sila – najjednoduchšie by znela verzia, že je to schopnosť prekonať alebo udržať vonkajší odpor svalovou kontrakciou ( sťahovanie svalu ). Treba si však uvedomiť, že nie je sila ako sila. Delíme ju na dva základné druhy:

  1. Statická sila: Napätie sa zvyšuje, dĺžka svalu sa nemení a svalové úsilie sa neprejavuje pohybom, väčšinou ide o udržanie tela alebo bremena v jednej polohe.

Patria sem napríklad: výdrž v zhybe, plank, výdrž v drepe.

  1. Dynamická: Mení sa dĺžka svalu, výsledkom je pohyb športovca. Jej základné zložky sú maximálna (absolútna) sila, kedy vykonávam najvyšší odpor, typická pre vrhačov a vzpieračov.

Potom je to sila rýchlostná a výbušná – dochádza k maximálnemu zrýchleniu. Typická pre šport: atletika, hokej, futbal, basketbal a iné. Posledná a nemenej podstatná je vytrvalostná sila – kedy vykonávam odpor po dlhú dobu, napríklad: kruhový tréning.

 

Ako budovať silu?

Ak ste sa rozhodli, že chcete venovať nadchádzajúce mesiace budovaniu sily, potom si prejdite  nasledujúce kroky, ktoré vám v tom pomôžu:

  • Vykonávajte cviky technicky správne: V skutočnosti neexituje nič také ako perfektná technika. Samozrejme je dôležité dodržiavať základné technické odporúčania, no nemenej dôležité je nájsť si pre seba tú najvhodnejšiu techniku.
  • Zapisovanie si tréningov je základ: ak chcete mať kontrolu nad tým, či robíte pokroky, zapisujte si aké cvičenia robíte, počet opakovaní a váhy. Dobre je taktiež si zapísať pocit počas cvičenia.
  • Váhu si pridávajte pomaly – váha na činkách by sa mala pridávať postupne, aby nedošlo k zraneniu a k svalovej stagnácii.
  • Sústavnosť a disciplína – budovanie sily si vyžaduje čas, tréningy a cvičenia musia byť pravidelné a aby ste boli ,,skutočne silní“ musíte vydržať cvičiť aspoň niekoľko rokov.
  • Vytvorenie vybalansovaného tréningu – ak cvičíte niečo na jednej strane tela, musíte aj na druhej, aby ste sa vyhli svalovej nerovnováhe. Cviky si rozložte do celého týždňa a precvičte všetky svalové partie.
  • Budovanie sily ,,jadra tela“ CORE cvičenia – budovať a posilňovať svaly zaisťujúce správnu polohu chrbtice, panvy a trupu.

 

Ak ste sa rozhodli troška ,,zosilnieť“ a budovať si silový základ dúfame, že vás tento článok motivoval a informoval. Treba len dodržať spomínané kroky a odporúčania silového tréningu a o pár mesiacov sa zaručený úspech v kombinácii s vyváženou stravou určite dostaví.

 

Link k silovému tréningu:

 

Naspäť na Zdravie a pohyb