Prečo bicyklovať …

Dlhšie denné svetlo, príjemnejšie teploty a blížiace sa leto aktivizujú čoraz viac ľudí k tomu, aby svoj voľný čas venovali fyzickému pohybu. Všetkým, ako inak, odporúčame bicyklovanie. Nielen preto, lebo ho máme radi my. Cyklistika vplýva pozitívne na našu kondíciu aj psychiku.

Prečo by ste mali vysadnúť na bike aj vy?

 

Kvalitný spánok – ak patríte k ľuďom so sedavou prácou, pravidelný 30-minútový pohyb vám pomôže zaspávať jednoduchšie a prebúdzať sa ráno plný energie. Na spánok totiž vplýva biologický rytmus. Preto by ste počas dňa mali stráviť vonku na prirodzenom svetle dostatok času – telo sa po príchode domov pri zotmení alebo potme pomaly nastaví na spánok a vy nebudete mať problém zaspať. Dopomôže k tomu aj organizmus unavený po fyzickej aktivite.

 

Posilňovanie imunity – primerané cvičenie a pobyt vonku na čerstvom vzduchu je ideálnym spôsobom, ako si budovať imunitu. Namiesto návštev lekára či voľna z dôvodu choroby sa prekonajte a zájdite si po práci zajazdiť, aj keď počasie nie je idylické. Samozrejme, svoje oblečenie na bicykel vždy prispôsobte vonkajším podmienkam. Nezabudnite na odolnú vonkajšiu vrstvu, ktorá vás ochráni pred vetrom a vodou, a stavte aj na špeciálne doplnky – cyklistické rukavice alebo multifunkčný nákrčník.

 

Prevencia pred infarktom – fakt, že pravidelný fyzický pohyb znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, je už dávno známy. Aj bicyklovanie ako pohybová aeróbna aktivita posilňuje kardiovaskulárny obeh a ľudské srdce zvýšeným prísunom kyslíka.

Psychohygiena a výkonnejší mozog – vybicyklujte zo seba svoje starosti, problémy a stresy. Získate tak od nich odstup a čistú myseľ, s ktorou veci buď zvládnete ľavou-zadnou, alebo ich aspoň nebudete vnímať tak tragicky. O endorfínoch, ktoré sa uvoľňujú pri fyzickej aktivite, se už určite počuli. Zlepšenie srdcovej a dýchacej kondície sa prejaví aj na vašej mozgovej činnosti a predovšetkým na vašej pamäti. Navyše bicyklovanie a pobyt na čerstvom vzduchu v mnohých podnecujú myšlienkové procesy a kreativitu, vďaka čomu môžete na „biku“ prísť na riešenie problému omnoho skôr ako za počítačom.

 

Fyzická kondícia – cyklistika sa ako aeróbna aktivita odporúča športovcom ako futbalistom, ktorí potrebujú mať dobrú vytrvalosť. Zároveň pravidelnými jazdami, aspoň 3-krát do týždňa, pri celkovej zmene životosprávy chudnete. Vyformujú sa vám nielen dolné končatiny a zadok, ale aj paže. Bicyklovanie je ideálne pre ľudí s nadváhou či staršiu generáciu, ktorá si šliapaním do pedálov nezaťaží kĺby.

 

Cyklistika je ideálny spôsob trávenia voľného času v spojení s fyzickou aktivitou pre ľudí, ktorí potrebujú byť osamote, ale aj re rodiny s deťmi, ktoré si cenia každý spoločný čas strávený s rodinou. Stačí len prekonať úvodnú lenivosť a nasadnúť do sedla bicykla – radosť z jazdy príde skoro okamžite.

 

Naspäť na Zdravie a pohyb