Proteínové tyčinky

Proteínové tyčinky – mali alebo nemali by sme ich jesť? V obchodoch nájdete široký výber proteínových tyčiniek rôznych značiek a rôznych príchutí. Zo začiatku boli proteínové tyčinky bez chuti a časom sa z nich vyvinuli doplnky stravy pre športovcov. Pred konzumáciou proteínových tyčiniek si treba ujasniť, akým prínosom pre vás budú.

Existuje mnoho faktorov, ktoré by ste mali brať do úvahy. Po prvé, proteínová tyčinka nie je náhradou vyváženej stravy, je to len jej doplnok. Vaše tri hlavné jedlá – raňajky, obed a večera – by mali byť tvorené zdravými potravinami, nie týmto doplnkom v obdĺžnikovom obale.

 

Počas dňa telo využije zhruba 35 gramov proteínu. Množstvo proteínu prijaté nad týchto 35 gramov telo buď spáli alebo ho uloží ako tuk. Okrem toho, vysoký príjem proteínu telo dehydruje, pretože telo používa v snahe využiť všetok proteín. Je výhodné získať proteín z rôznych zdrojov. Mäso, ryby, kurča, vajcia a mliečne výrobky sú vynikajúcim zdrojom proteínu. Nespoliehajte sa len na proteínové tyčinky. Nižšie vám uvádzame výhody a nevýhody proteínových tyčiniek. Podľa nich zvážte, či tento proteínový zdroj je pre vás ten pravý.

 

Výhody proteínových tyčiniek

Pohodlie – môžete ich nosiť všade so sebou

Čerstvosť – nepokazia sa tak rýchlo ako ovocie alebo sendviče

Dostupnosť – nájdeme ich vo väčšine obchodov

Kontrola kalórií – na obale nájdeme vypísaný počet kalórií

Cvičenie – pomáhajú doplniť zásoby energie, pomáhajú rastu svalovej hmoty po cvičení

 

Nevýhody proteínových tyčiniek

Cena – sú pomerne drahé a ak jete 1-2 tyčinky denne, výdavky sa narátajú

Spracovanie – aj keď obsahujú celý rad živín, je v nich veľa cukru, aby chutili lepšie

Jedenie bez cvičenia – ak ich jete bez toho, aby ste cvičili a očakávate nejaké výsledky, len mrháte svojím časom, proteín za vás prácu neurobí

Výživnosť – nutričné hodnoty jednotlivých tyčiniek sa od seba veľmi líšia, niektoré obsahujú mnoho živín a niektoré nemajú žiadnu nutričnú hodnotu a sú preplnené tukom

 

Ak sa chystáte zaradiť proteínové tyčinky do svojej každodennej stravy, tak sa uistite, že preskúmate rôzne typy tyčiniek a vyberiete si tie vhodné pre vás. Niektorí ľudia sa snažia schudnúť, iní hľadajú vhodné množstvo kalórií pre pracovanie na raste svojich svalov a pod. – je v tom veľký rozdiel. Samozrejme, že by ste mali vedieť, čo vaše telo prijíma. Rozmyslite si, či je konzumácia proteínových tyčiniek pre vás výhodná z hľadiska vašej váhy. Môžeme tvrdiť, že proteínové tyčinky majú najväčší význam vtedy, ak ste v zhone alebo na cestách. Proteínové tyčinky vám síce môžu pomôcť dosiahnuť schudnutie, ale z dlhodobého hľadiska je lepšie, ak svoje denné proteínové potreby uspokojíte bežným jedlom, ktoré je lepšie ako z nutričného, tak aj finančného hľadiska.

 

Naspäť na Zdravie a pohyb