Športy v škole: Futbal

Charakteristika športu

Futbalové začiatky sú spojené od čias, kedy sa vymysleli prvé kožené lopty (približne 1 500 p.n.l. v Strednej Amerike). Nebol  to futbal v dnešnom ponímaní, ale predsa tieto loptové hry môžeme pokladať za „starého otca“ futbalu. Prvé civilizácie, ktoré sa oboznámili s loptou, boli civilizácie Mayov a Aztékov. Tieto civilizácie sa postarali aj o prvé hracie plochy („ihriská“, približne 1 200 p.n.l.). Tento staroveký futbal bol veľmi surový šport založený na rôznych rituáloch. Anglicko je zodpovedné za vznik futbalu , ako  ho poznáme dnes. Tento šport sem dorazil prostredníctvom Rimanov. Obyvatelia ho pomenovali „uličný futbal“, ale aj „ľudový futbal“. „Ľudový futbal“ sa hral na plochách (nemuseli byť trávnaté) mimo mesta a bol to šport medzi dnešným futbalom a rugby. Pravidlá boli podobné ako v „harpastum“, teda bol daný počet hráčov a hracia plocha. Najdôležitejším dátumom futbalu je 26.10.1863  V tento deň sa stretlo 12 zástupcov škôl a futbalových klubov v hostinci Freemason´s Tavern v Londýne. Vytvorili futbalový riadiaci orgán – Football Association (FA) a spísali prvý súbor pravidiel FA. Pravidlá hovorili o zákaze hrania rukou, s týmto pravidlom nesúhlasila škola v Rugby, a tak sa následne odtrhla a vytvorila si vlastný šport – rugby.  Futbal sa stal v priebehu histórie najpopulárnejším športom na svete. Hrá ho viac ako 250  miliónov ľudí v 208 krajinách. Futbal je globálny fenomén, ktorý si získal ľudí pre jeho jednoduchosť.

Futbalové prvotiny

1857 – prvý futbalový klub, SHEFFIELD UNITED

1870 – prvý raz zaviedli post brankára

1871 – najstarší futbalový turnaj, FA CUP

1872 – 1. medzinárodný zápas, Anglicko – Škótsko 0:0

1873 – hráči mohli byť za vážne priestupky vylúčení

1877 – trvanie zápasu sa ustanovilo na 90 minút

1878 – rozhodcovia začali používať píšťalku; prvý zápas s umelým osvetlením

1880 – diváci začali platiť vstupné

1881 – zápasy museli viesť rozhodcovia

1882 – brány boli doplnené o brvno

1885 – FA zlegalizovala profesionalizmus

1888 – najstaršia futbalová liga, Anglická futbalová liga (vyhral Preston North End)

1898 – rozhodcom začali pomáhať asistenti

 

Futbal na našej škole

  • herné činnosti jednotlivca a samotná hra na hodinách TŠV,
  • herné situácie a vysvetlenie pravidiel,
  • školské priateľské zápasy medzi triedami,
  • účasť na školských Okresných kolách a reprezentácia na turnajoch.

 

Zaujímavé odkazy

Futbalové zručnosti: https://www.youtube.com/watch?v=zYs7c8UqfLY

Špeciálny tréning futbalovej techniky: https://www.youtube.com/watch?v=mO_QJyLBdEc

Najzábavnejšie futbalové momenty: https://www.youtube.com/watch?v=c8ptOgbUQGo

 

Naspäť na športy v škole