Športy v škole: Vybíjaná

Charakteristika športu

Vybíjaná je prípravná športová hra pre mladší školský vek. Úlohou každého družstva je vybiť súperových hráčov a uhýbať sa pred vybíjaním. S loptou sa hrá s obmedzeniami uvedenými  v nasledujúcich pravidlách. Hrá sa zvyčajne na ihrisku o veľkosti 9 x 18m, pole je vnútorné územie a zázemie je vonkajšie územie za čiarami. Každé družstvo tvorí dvanásť hráčov. Každý hráč i kapitán má jeden „život“. Hráči majú jednotné dresy s číslami. Striedanie hráčov je dovolené len po skončení polčasu a v prípade zranenia aj počas hry na pokyn rozhodcu.

Jedinečným pravidlom, ktoré neexistuje v žiadnej inej športovej hre, je Tri sekundy, tri kroky, tri dotyky. Hráč môže loptu držať najviac tri sekundy. S loptou môže urobiť v poli či v zázemí najviac tri kroky alebo sa pohybovať driblingom. Len v poli alebo len v zázemí sa lopty môžu dotknúť najviac traja hráči (dve prihrávky), potom musí letieť lopta z poľa do zázemia alebo opačne. Stretnutie pozostáva z dvoch polčasov, z ktorých každý trvá sedem minút. Medzi nimi je trojminútová prestávka. Druhý polčas sa začína opäť s plným počtom hráčov. Ak je družstvo vybité pred časovým limitom, polčas alebo zápas sa končí vybitím posledného hráča.

Vybíjaná je obľúbená loptová hra, ktorá sa hrá predovšetkým na hodinách telesnej výchovy, ale aj vo voľnom čase. Uprednostňujú ju predovšetkým mladšie deti, no obľubu si našla aj u starších        v rôznych variantoch ako napr. Americká vybíjaná, Jadžent, Malá vybíjaná či Všetci proti všetkým.

 

Vybíjaná na našej škole

V rámci našej školy sa snažíme rozvíjať tento šport v nasledovných činnostiach:

  • prípravné cvičenia na hodinách telesnej výchovy
  • hra a zápasy medzi jednotlivými triedami – dievčatá vs. chlapci
  • účasť na školských Okresných kolách a Krajských kolách
  • Školské kolo vo vybíjanej

 

Zaujímavé odkazy súvisiace s vybíjanou

Pravidlá vybíjanej: https://www.youtube.com/watch?v=yZkKZb7ZDXg

Tretinová vybíjaná: https://www.youtube.com/watch?v=Kq-Sr_–Hss

Rýchly protiútok: https://www.youtube.com/watch?v=NdAJpOw1a6w

 

Naspäť na športy v škole