Športy v škole: Stolný tenis

Charakteristika športu

Stolný tenis, hovorovo aj „ping pong“, je individuálna sieťová športová hra, hraná v krytých halách na stoloch pre stolný tenis, pri ktorom sa hráči snažia zahrať raketou loptičku ponad sieťku tak, aby ju súper nemohol vrátiť, alebo aby mu vrátenie loptičky spôsobilo čo najväčšie ťažkosti. Stolný tenis je jednou z najrýchlejších športových hier. Učí rýchlemu odhadu hernej situácie, jej okamžitému riešeniu najvhodnejšou hernou činnosťou. Vyžaduje rýchlosť reakcie, vysokú úroveň rýchlostných, koordinačných a rýchlostno – vytrvalostných schopností hráča. Stolný tenis je veľmi málo propagovaným športom, čo je na škodu, pretože finančne nie je tak náročný ako ostatné športy.

 

História stolného tenisu
Vznik stolného tenisu siaha až do obdobia pred dvoma tisícročiami. Hra sa nazývala gossima a do Európy z Japonska ju priniesli Angličania v 80.-tych rokoch 19. storočia. Skutočným začiatkom stolného tenisu bol však tenis, ktorý sa jeho nadšenci snažili počas zimných mesiacov preniesť do sálového prostredia – na stôl. Stolný tenis sa najprv hral na stoloch s rôznymi rozmermi s gumovými, prípadne korkovými loptičkami a drevenými raketami. Stolný tenis sa ako oficiálna športová hra začal vnímať zavedením celuloidovej loptičky do hry, a to Angličanom J. Gibbom v roku 1899. V roku 1909 sa stolný tenis začal šíriť z Anglicka do Európy ( Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česko-Slovenska ). Ako pretekárska hra sa však dlho neudržal a pestoval sa viac ako spoločenská zábava.

 

Medzi špecifické znaky športového výkonu v stolnom tenise radíme hlavne vysokú úroveň rýchlostných schopností. Predovšetkým vyzdvihujeme nasledovné:

  • rýchlosť reakcie
  • pohybová rýchlosť
  • rýchlosť štartu zo strehového postavenia
  • rýchlosť premiestňovania sa hráča v hernom priestore
  • rýchlosť zmeny smeru pohybu hráča
  • rýchlosť úderového taktu
  • frekvencia pohybu hráča.

Stolný tenis na našej škole

V rámci našej školy sa snažíme rozvíjať aktivity v nasledovných činnostiach:

  • herné činnosti jednotlivca
  • herné situácie a hra medzi žiakmi
  • účasť na školských Okresných kolách.

 

Zaujímavé odkazy súvisiace so stolným tenisom:

Držanie rakety: https://www.youtube.com/watchv=ehlzYm24i0g&list=PLDKgPcIEdvsrBH7dwxuWST2chwfBb5Hv5

Podanie: https://www.youtube.com/watchv=yEfTwtdc8vo&list=PLDKgPcIEdvsrBH7dwxuWST2chwfBb5Hv5&index=13

Strehové postavenie: https://www.youtube.com/watchv=QmZ0lrnWRSY&list=PLDKgPcIEdvsrBH7dwxuWST2chwfBb5Hv5&index=2

Škola stolného tenisu: https://www.youtube.com/watchv=iUyBQqe3lIU&list=PLDKgPcIEdvsrBH7dwxuWST2chwfBb5Hv5&index=17

Najlepšie momenty: https://www.youtube.com/watch?v=RaN67O77hDY

 

Naspäť na športy v škole