Bezpečnosť a úrazy pri športovaní

Športujete? – v predošlej téme sme si vysvetlili, prečo športovať a ako vplýva pohyb na naše telo a psychiku. V tomto článku si priblížime ako je dôležitá bezpečnosť pri športe a ktoré najčastejšie úrazy vznikajú pri jej zanedbaní.

 

Nezáleží na tom, či hráte futbal, florbal, volejbal,  robíte fitness, jógu alebo si chodíte zacvičiť raz za týždeň do posilňovne. Aj vy ste sa neraz stretli s malým či väčším úrazom, ktorý sa vám prihodil pri týchto činnostiach. K športu to určite patrí. O extrémnych športoch to platí dvojnásobne. Ak nejaký podobný šport robíte, určite viete, že bezpečnosť je to najdôležitejšie. Nie každý však na ňu kladie taký dôraz, aký je potrebný. Jazda na snowboarde či skateboarde bez prilby síce vyzerá skvele, no v niektorých prípadoch môže mať fatálne následky. Veď stačí aj neškodný pád a váš život sa môže otočiť naruby.

 

Aké úrazy vznikajú pri športe a prečo k nim dochádza ?

Pri športe prichádza najčastejšie k :

 • odreninám, otlakom prípadne popáleninám
 • pošmyknutie sa na linoleu alebo gumenom povrchu
 • zranenie spôsobené narazením alebo udretím sa, tržné rany, vykĺbenia, vyvrtnutia
 • natiahnutie alebo natrhnutie svalov,
 • zlomeniny a iné.

Príčinou zranení je najčastejšie nepozornosť, zrážka so spoluhráčom, nevyužitie ochraných pomôcok alebo neopatrnosť pri manipulácií so športovými potrebami. Svoju úlohu samozrejme zohráva aj to, keď človek neodhadne svoje možnosti, vynechá rozvičku alebo ju „odflákne“.

Desatoro športovca:

 • Nepreceňuj svoje sily.
 • Nevynechávaj rozcvičenie a poriadne si pred výkonom zahrej svaly.
 • Nechaj si poradiť od skúsenejších.
 • Nehazarduj so svojím zdravím ani so zdravím ostatných.
 • Športuj tam, kde sú bezpečné a vhodné podmienky.
 • Dodržuj predpísané pravidlá.
 • Pravidelne kontroluj svoje vybavenie, aby nebolo poškodené.
 • Keď sa niekto zraní, ihneď mu poskytni prvú pomoc – volaj 155.
 • Keď si ideš zašportovať sám, vždy informuj rodiča, súrodenca alebo kamaráta kam ideš, alebo maj pri sebe mobil v prípade núdze ( úraz, zranenie, v cudzom prostredí strata orientácie alebo ohrozenie cudzou osobou).
 • Jednoducho: Neriskuj!

 

Ak sa ti však nejaký úraz  pri športe prihodí, nezúfaj 🙂 Zranenia a úrazy sú niečím, čo si prakticky žiaden športovec neželá, no na druhej strane ak jedinec trénuje tvrdo a pravidelne, skôr či neskôr sa s určitými typmi zranení stretne. Vtedy neostáva nič iné, len poskytnúť telu šancu na zotavenie. Často je to pre športovca frustrujúce obdobie, no musí si ním prejsť. Najdôležitejší je faktor trpezlivosti a času, ktorý musíš  telu dopriať na rýchlu regeneráciu a obnovenie síl do ďalších  športových výkonov.

Cieľom tohto článku nebolo odradiť vás od športovania. Práve naopak. Šport je jedna z najlepších foriem odreagovania sa, no bezpečnosť a vaše zdravie musí byť vždy na prvom mieste. Myslite na to vždy, keď nebudete mať chuť dávať si prilbu či chrániče.

 

 

Súvisiace linky:

 

Naspäť na Zdravie a pohyb