Bezpečnosť na internete

Počas dištančného vzdelávania trávime viac času v online priestore. Tiež nás k tomu núti to, že sme v karanténe, čo nám tiež obmedzilo možnosti trávenia času. Preto je vhodné pamätať na zásady bezpečnosti v online priestore:

 

Pozor na kontakt s cudzími osobami. Môže ísť o neznámych ľudí, preto buď obozretný/á, čo im posielaš. Nikdy nevieš, kto je v skutočnosti na opačnej strane obrazovky a pokojne sa môže vydávať za niekoho iného.

Keď pridáš príspevok na sociálnu sieť, stáva sa verejným. Zmazanie príspevku nemusí znamenať, že príspevok navždy zmizne z internetu. Ktokoľvek si môže príspevok, či fotku stiahnuť a neskôr to môže použiť proti tebe. Rozmysli si 2x, čo zverejníš.

Vytvor si silné heslo a nikomu ho neprezraď, ani najlepšiemu kamarátovi/kamarátke. Ideálne je, ak kombinuješ heslo napríklad malými, veľkými písmenami a číslami. Dátum narodenia nie je veľmi silné heslo. 🙂

Nezverejňuj svoje osobné údaje. Neznámi ľudia sa môžu pýtať na adresu bydliska, telefónne číslo, mená rodičov, či na adresu školy, ktorú navštevuješ. Ak sa s niečím takým stretneš, radšej o tom informuj niekoho dospelého.

Buď obozretný/á pri nepravdivých informáciách. Sloboda v prístupe k informáciám môže často viesť aj k prístupu k dezinformáciám a sociálne siete sú ideálnym prostriedkom na ich šírenie. Tiež si dávaj pozor, ak ti niekto pošle nejaký link, môže to byť vírus. Ak ti link pošle kamarát, radšej sa ho vopred spýtaj, čo to je.

Pamätaj, že príspevky iných ľudí na sociálnych sietiach nemusia reprezentovať ich skutočné životy. Niekedy sa môžeme cítiť nepríjemne, keď neustále vidíme v novinkách na sociálnych sietiach príspevky dokonalých životov iných ľudí. Je dôležité vedieť, že životy prezentované na sociálnych sietiach sú len časťou ich života. Takisto počet sledovateľov nedefinuje zmysluplné vzťahy mimo internetu.

Rozpoznaj, kedy je čas odhlásiť sa. Množstvo času, ktoré stráviš v online priestore, sa tiež týka bezpečnosti na internete.

Keď ti niekto robí zle v online priestore, obráť sa na dospelých (rodič, učiteľ, školský psychológ). Neboj sa to riešiť.

Buď takisto ohľaduplný voči druhým, hoc je to online priestor. Je ľahké čokoľvek písať, či zverejniť, keď sme „skrytí“ za obrazovkou. Pamätaj, že na druhej strane je tiež človek.

 

Vypracovala: Mgr. Barbora Rondziková, školský psychológ

 

Naspäť na Zvládneme (aj) to