Športy v škole: Basketbal

Charakteristika športu

Basketbal je kolektívny loptový šport, ktorý sa na celom svete teší vysokej obľube. Jedná sa o kontaktný šport, v ktorom proti sebe bojujú dve päťčlenné družstvá v snahe svojho súpera poraziť získaním väčšieho počtu bodov. Za bod je považované vhodenie lopty do obruče basketbalového koša umiestneného v danej výške. Slovo basketbal sa skladá z dvoch anglických slovíčok: basket (kôš) a ball (lopta). Hra bola vytvorená v Spojených štátoch na účely spestrenie zimnej športovej prípravy študentov. Napriek tomu, že v počiatkoch basketbal nebol príliš dynamický, pretože prvé pravidlá neumožňovali pohyb s loptou, získal si veľmi skoro značnú popularitu nielen v celých Spojených štátoch, odkiaľ sa veľmi rýchlo rozšíril aj do iných krajín sveta.

Prečo je basketbal tak obľúbený a aké sú jeho výhody?

 • pri hraní basketbalu sa praktizuje aeróbny typ cvičenia. Tento druh cvičenia je blahodarný pre naše zdravie, predovšetkým srdce a cievny systém.
 • pravidelný tréning slúži ako prevencia vzniku vysokého tlaku, srdcového infarktu a ďalších srdcových a cievnych chorôb. Znižuje sa pokojový pulz, čím je potom menej zaťažované srdce.
 • pravidelné hranie basketbalu pôsobí tiež pozitívne na duševné zdravie, pretože sa pri ňom uvoľňujú endorfíny a ďalšie podobné látky, ktorým sa tiež hovorí hormóny šťastia. To prispieva k obrane proti negatívnym dopadom nadmerného stresu, ktorý je pre modernú dobu typický.
 • hranie basketbalu je málo nákladné, výstroj sa dá zaobstarať za slušnú cenu a nie je výrazne rozsiahly.
 • hranie basketbalu je nezávislé na počasí, pretože sa hrá v halách.
 • basketbal má pomerne jednoduché pravidlá a každý sa ho môže naučiť hrať veľmi rýchlo .
 • basketbal je kolektívna hra, jeho prevádzkovanie sa pozitívne prejavuje v sociálnej oblasti, človek uspokojuje jeden zo základných ľudských pudov, pridruženého sa s inými ľuďmi, stretávanie s priateľmi a podobne.

Basketbal sa snažíme rozvíjať v nasledovných basketbalových činnostiach:

 • vedenie lopty, streľba, prihrávky,
 • herné situácie a vysvetlenie pravidiel,
 • samotná hra, zápasy,
 • účasť na okresných kolách v basketbale v rámci okresu a mesta Košice.

 

Zaujímavé odkazy:

Vtipné momenty: https://www.youtube.com/watch?v=CU3jXpbSPCA

Basketbal s majstrami: https://www.youtube.com/watch?v=rsRsINPSGo0

Nauč sa driblovať: https://www.youtube.com/watch?v=qimS1F4H9qc&t=9s

Ako byť lepší v basketbale: https://www.youtube.com/watch?v=x-BPmOssuFI

 

Naspäť na športy v škole