Domáci silový tréning – brucho

Ahojte, dnes si dáme online tréning na to, ako správne zacvičiť a „ vysekať“ brucho. Najprv si ale povieme dôvody, prečo to vysekané brucho doteraz nemáme. Ako prvý dôvod, prvá základná chyba je, že hľadáme neustále nejaké skratky, pozeráme po teleschopingu a objednávame si nejaké trasúce sa veci na brucho, kde nebudeme musieť nič robiť a ten prístroj urobí pekné brucho za nás. Ako druhý dôvod je, že nerozumieme základným funkciám tela. Musíme si najprv naštudovať anatómiu tela a zistiť, čo sú brušné svaly, že človek má priamy brušný sval, vonkajšie šikmé brušné svalstvo a predný pílovitý sval. Ďalej si potrebujeme zistiť, čo znamená genetika a ako nám naša genetika drží náš vlastný tuk. Tretím dôvodom, prečo vysekané brucho nemáme, je, že cvičíme nadmerne, to znamená, že cvičíme brucho 10- krát denne. Brucho musíme cvičiť tak ako aj ostatné svalové partie, treba si vymyslieť 3-4 cviky, ktoré budeme cvičiť 2-3 krát do týždňa tak, aby sme cítili, že sme si to brucho poriadne veľkým svalovým výkonom precvičili. Brucho nás musí bolieť, štípať, musíme ho poriadne rozbiť a na druhý deň musíme mať poriadnu svalovku – to je dôkaz správneho cvičenia. Štvrtým dôvodom je, že držíme hladovku, prestaneme jesť, čím riskujeme poškodenie vnútorných orgánov, vzniku rôznych chorôb, pretože telu nedodávame minerály, vitamíny a riskujeme tým úpadok celého tela. Správne by sme mali jesť 5-6 krát denne, ale v menších dávkach, zaradiť do toho kardio tréning (bicykel, beh), tréning celého tela, správnu regeneráciu (spánok), a tým budeme znižovať tuky v tele. To nám pomôže ostať zdravý a dá nám to silu, aby sme sa nezložili po fyzickej a ani po psychickej stránke. Vo videu si ukážeme, aké druhy cvičení na brucho môžeme precvičiť.

 

Prvé cvičenie
Skracovačky

Technika cvičenia: ľah na chrbte, pokrčené kolená, paže sú vzpažené a snažíme sa odlepiť lopatky od podložky s nádychom v ľahu a výdychom vpred. Tento cvik je zameraný na vrch nášho brucha.

Druhé cvičenie
Príťahy nôh k hrudníku

Technika cvičenia: sed na zemi, pridržať sa rukami zeme, nohy sú vystreté tak, aby boli vodorovné so zemou, kolenami priťahujeme nohy k hrudníku, pričom ich pokrčíme, na začiatku cvičenia sa nadychujeme a pri príťahu nôh vydychujeme.  Tento cvik je zameraný na spodok brucha.

Náročnejšie cvičenie: to isté cvičenie, iba pridáme k tomu paže, kolenami priťahujeme nohy k hrudníku a pažami sa dotýkame nôh, ideme do ľahu na chrbte, kde paže vzpažíme a nohy vystierame.

Tretie cvičenie
Kmitanie tyčou do strany

Technika cvičenia: toto cvičenie vykonávame v stoji s tyčou v ruke, kde pohyb vykonávame rotáciou tela do strán, ako keby sme sekali drevo alebo kosili trávu, raz do jednej a raz do druhej strany. Toto cvičenie je zamerané na vonkajšie šikmé svalstvo.

Štvrté cvičenie
Plank

Technika cvičenia: toto cvičenie vykonávame na zemi, kde lakte máme priamo pod ramenami a ruky rovnobežne pozdĺž seba, telo držíme rovné ako doska, hlava je v predĺžení chrbtice, bradu zľahka tlačíme k hrudnej kosti, stred tela spevnime, dýchame voľne a prirodzene. Toto cvičenie stabilizuje a spevňuje náš stred tela.

 

Dávkovanie cvičení

Začať od najľahšieho a postupne prechádzať k ťažším cvičeniam. Pri každom cvičení je dobré si dať 3-4 série z každého cvičenia a v každej sérii robiť 10-12 opakovaní.

Dôležité, čo by ste mali o silovom tréningu vedieť, je, aby ste preťažili svalové vlákna, tým stimulovali svaly, ktoré sa pripravia na ďalší výkon. So správnymi stravovacími návykmi a správnou regeneráciou to povedie k ich posilneniu a zväčšeniu veľkosti a zároveň aj budete pritom chudnúť. Vždy musíte vedieť, akú partiu svalov cvičíme a musí nás to baviť. Tempo si musíme zvoliť tak, aby to pre nás bolo vždy náročné, čiže to znamená pri cvičení sa “neflákať“.

 

 

Naspäť na domáci silový tréning