Stáva sa vám v tomto období, že sa cítite unavený a bez života? Aj keď už vyše roka u nás pretrváva ochorenie Covid 19 a príznaky sú často nerozoznateľné od bežných chorôb, na príčine spomínaných stavov môže byť i jarná únava. Pre niekoho znamená len výhovorka, pre iných hotovú komplikáciu. Príznaky typu : nedostatok energie, nechutenstvo, bolesť hlavy, apatia, nespavosť, vyčerpanosť či ťažoba. Bolo vedecky potvrdené, že jarná únava nie je len ,,výmysel“ a vie postihnúť telo predovšetkým dospelých ľudí v prvých jarných týždňoch, mladý organizmus a detičky sa s jarnou únavou vyrovnávajú podstatne jednoduchšie.
ČO SPÔSOBUJE VZNIK JARNEJ ÚNAVY?
Vyčerpanosť, ktorá sa prejaví na tele po psychickej a fyzickej stránke vzniká v dôsledku prechodu ročných období, kedy prechádzame zo studenej zimy do slnečnej a kvitnúcej jari, ktorá je však častokrát spájaná s rôznymi alergiami, peľmi a dýchacími ťažkosťami. V zime sú dni kratšie a chladnejšie, telu dodávame málo pohybu, svetla a vzduchu. V marci a v apríli však dni začnú byť dlhšie, slnečnejšie a vonku začneme tráviť čoraz viac času, telo však odmieta ,,poslúchať“ a býva unavené po dlhej zime. Odborne by sa tento stav dal nazvať aj adaptívnu poruchou, kedy sa organizmus nedokáže vlastnou sebareguláciou prispôsobiť na nové podmienky.
TIPY AKO PREMÔCŤ JARNÚ ÚNAVU
- Svetlo a slnko – dôležité je absorbovať čo najviac slnečných lúčov, nezatemňovať okná a každý deň si dopriať aspoň 20 minútovú prechádzku na čerstvom vzduchu.
- Pohyb – Nič sa nedá robiť. Aj keby ste sa najradšej natiahli na gauč a prespali tam pol dňa, bez cvičenia vám lepšie nebude. Potrebujete ho pravidelne, aby sa zvýšila produkcia endorfínov. Pohyb vykonávame v akejkoľvek forme – bicykel, beh, korčule, rýchla chôdza alebo cvičenie s vlastnou váhou – ideálne niekde na záhrade, v parku alebo v lese.
- Vyvážený jedálniček – Odborníci odporúčajú jesť päť jedál denne, aby sa zabránilo poklesu glukózy, ktorý môže zvýšiť pocit únavy a ovplyvniť náladu. To zabezpečí jedálniček plný energie a antioxidantov. Budete sa tak cítiť aktívnejší a menej apatickí.
Samozrejmosťou by mal byť aj pitný režim, dva litre vody alebo čaju denne. Taktiež nezabudnite na najdôležitejšie jedlo dňa – tým sú raňajky, ktoré vás nakopnú a zabezpečia kvalitný štart do nového dňa. - Všetko, čo je zelené naštartuje organizmus – nezabudnite na prvé jarné bylinky ako pažítka, žerucha, medvedí cesnak a rôzne druhy šalátov. Ich funkcia a obsah prospešných látok ktoré obsahujú, sú pre telo viac ako prospešné.
- Usporiadajme si myšlienky ? – S jarným upratovaním vás teraz strašiť nebudeme, ale trochu usporiadania by v rámci očisty organizmu určite neškodilo. O čom je reč? O duševnej a psychickej pohode! Stresu sa asi úplne nevyhnete, skúste sa ale od starostí aspoň na okamih oprostiť. Každý deň by ste si mali nájsť 5 minút len pre seba a skrátka vypnúť. Na chvíli si ľahnite do pokojnej miestnosti, pusťte si príjemnú relaxačnú hudbu, zavrite oči, nad ničím nepremýšľajte a len odpočívajte. Uvidíte, ako vás táto chvíľka pokoja nabije energiou.
Linky: klikni a dozvieš sa viac o jarnej únave
https://www.youtube.com/watch?v=O8fxuSj8mKM ( jarná únava a vitamíny)
https://www.youtube.com/watch?v=JKtkJzgO-v0 ( joga na každý deň)
https://www.youtube.com/watch?v=ycckZ_a52x4 ( pyramída pohybu )