Spánkom k lepšiemu výkonu

Určite poznáte dni, keď sa ráno budíte s pocitom, že ste vôbec nespali. Celý deň za sebou vlečiete nohy a nedostatok spánku sa snažíte vyriešiť kávou, sladkosťami či energetickým nápojom. Prečo sme bez poriadneho spánku nepoužiteľní? Spánok ovplyvňuje mnohé oblasti fungovania organizmu – fyzické aj psychické. Väčšina ľudí potrebuje spať 6 – 8 hodín, viac ani menej sa neodporúča. Realita je však často iná, hlavne v lete nás to ťahá ostávať hore dlho v noci, lebo konečne nie je horúco. Ráno si zase chceme pospať dlhšie. To však nie je dobré, lebo celkový odpočinok neovplyvňuje len dĺžka spánku, ale tiež jeho čas. Po osemhodinovom spánku od desiatej do šiestej sa zobudíte oddýchnutejší ako po osemhodinovom spánku od jednej do deviatej.

 

Spánok a fyzický výkon

Dĺžka a kvalita spánku ovplyvňuje viaceré oblasti športového výkonu:

 • zrýchľuje reakčný čas – nevyspatý človek reaguje pomalšie
 • znižuje riziko zranenia – odpočinutému športovcovi vďaka rýchlejším reakciám nehrozí až také riziko zranenia alebo úrazu
 • zlepšuje výkon – spánok podporuje regeneráciu po tréningu, svaly sú potom pripravené podať maximálny výkon
 • zregeneruje všetky vnútorné orgány – tie sú, samozrejme, nevyhnutné pre akýkoľvek, nielen športový výkon – pľúca, srdce, obličky, …
 • podporuje tvorbu rastového hormónu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri raste a regenerácii svalovej hmoty

 

Spánok a psychický výkon

Dĺžka a kvalita spánku ovplyvňuje aj kognitívne schopnosti:

 • zlepšuje sústredenie a pamäť – keď sa nevyspíte, ťažšie sa vám rozmýšľa a často si neviete spomenúť ani na banálne veci
 • podnecuje kreatívne myslenie a schopnosť pružne riešiť problémy a reagovať na nečakané situácie – odpočinutý človek nemá problém s ničím, zvládne viac v práci i vo voľnom čase a nič ho neprekvapí
 • zlepšuje obranyschopnosť organizmu – na unaveného človeka sa ľahšie nalepí chrípka, nádcha či angína, zatiaľ čo vyspatý sa im len smeje
 • zlepší schopnosť odolávať pokušeniam rôznych druhov – sladkostiam pôžitkom, alkoholu, a iným nerestiam – vyspatý človek má pocit, že ho nič nepoloží a okolo sladkostí prejde s úsmevom a ani si ich nevšimne. Nevyspatý však, na druhej strane, potrebuje doplniť energiu a často siaha po sladkých jedlách.

 

Jednoduché kroky pre lepší spánok a výkon

Ako sa aj vy môžete zmeniť na toho usmiateho, vyrovnaného, výkonného a úspešného človeka? Veľmi jednoducho, stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých tipov pre kvalitný spánok.

 1. Rešpektujte prirodzený cirkadiánny rytmus svojho tela, akési biologické hodiny, ktoré na základe striedania svetla a tmy určujú, kedy máme spať a kedy máme byť hore. Pokúste sa vstávať čo najskôr po východe slnka a ísť spať skoro, ideálne okolo desiatej. Ráno sa zobudíte a získate hodinku či dve na obľúbené aktivity, napr. ranný tréning.
 2. Ak neviete ráno tak skoro vstať, skúste upraviť, kedy večer zaľahnete. Ideálne je chodievať spať okolo desiatej večer. Ráno sa zobudíte oddýchnutejší a po nejakom čase zistíte, že vám stačí aj menej hodín spánku.
 3. Spánkový režim dodržiavajte aj počas víkendov. Isteže, človek nie je robot a z času na čas má každý chuť ponocovať, ísť do spoločnosti alebo sa nevie odtrhnúť od skvelej knihy. Takéto výnimky sa však snažte obmedziť na minimum.

 

Naspäť na Zdravie a pohyb